kişiye özel pazarlama

bu olsa gerek, internetteki anlamı. Yeni taşındığım için şık bir telsiz telefon almaya karar verdim. Dün akşam ona bakındım güzel bişi de buldum sayılır. Herneyse Almanya’da billiger.de diye bir internet sitesi var. Ürünü satan en ucuz web marketleri arayıp bulmanızı sağlayan bir arama motoru. Aşağıdaki şekilde aradım ve ürünü buldum.

Daha sonra bugün işle ilgili ilginç bir makale buldum, daha sonra gezindiğim internet sitesinde başka sayfalara bakarken sağ tarafta beliren reklam ilgimi çekti. 🙂 Dün arattığım telefonun aynısı çıktı karşıma..

Sistemin işleyişi çok hoş. Billiger.de bu web sitesine ya da bu web sitesi ile anlaşmalı olan reklam servisine, reklamlarını yayınlatıyor. Bu web sitesinde gezinirken IP numaramı alan Billiger.de, yine dün yaptığım aramalar ve eşleşen IP numaramdan beni tespit ederek, dün aradığım ürünü bu sefer karşıma reklam olarak çıkarıyor. Birşeyi insanın aklına iyice sokmak tabirinin internet ortamında karşılığı bu olsa gerek. Yine bu basit seviyede bir algoritma olsa gerek, kimbilir Amazon neler kullanıyordur. Her taşın altından çıkıyorlar. 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.