Gel Mobese Gel, Geleceğin varsa Göreceğin de var.

Hadi bakalım! Ankara’dayken yoğun bir çalışmaya şahit oldum, gece gündüz durmaksızın, kamyondan bozma vinçler alüminyum direkleri üstüste koyuyor, birbirlerine bağlıyordu.

Nerelerdeydi peki bu çalışmalar? Nerede olacak yollarda! Ankara’nın kara asfaltında, şehre girerken, çıkarken, bağlantı yollarında, kavşaklarda, merkezlerde kısacası bir çok yerde durmadan çalışıldı.
Elbette bu çalışmalar önemler alınmadan, kara düzen yapıldı. Yalandan bir kuka koyup, bir de durmaksızın arabalara el sallayan amele sayesinde, bazı kişiler, bazı amaçlara yönelik, bazı sistemlere bağlı, kameralar koydular.

Adları yabancı değil İstanbul’daki gibi ‘Mobese’ Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu adıyla anılıyorlar.

Gazetede okudum toplam 1400 adet koymuşlar sadece Ankara’ya. Trafik kontrolü yapacaklarmış. Ekin diye bir firma yine yapanlar, İstanbul’dakileri de onlar yapmışlar. Böyle güzel kafana göre kameraları koy, yerleştir ama kimse kendine şu soruyor mu?
İnsanların kişilik hakları ne alemde? Bu kameraların adı bile bir garip, trafik diyorlar ama ne işe hizmet ettiği yazıyor mu bir yerde? Var mıdır bunun bir mevzuatı? Ya bu sistem kötü niyetle kullanılıyorsa? Şüphe etmeye gerek yok! Çünkü kesinlikle kullanılacak.

Hanefi Avcı kitabında yazmamış mı? Artık, ne jandarma, ne polis (!), ne de istihbarat yapan dinlemeleri, tüm güçler cemaatin eli altında toplanmış. Cemaat yapıyormuş, dinliyormuş. Artık Ankara’da da izleyebilecek, tıpkı diğer şehirlerde de izlediği gibi.
Ama insanlar yine uyutulmaya devam edilecek, bu güçler, kötü niyetlere kullanılacak, yine masum iyi niyetli, nitelikli, kişilik insanlar, gözaltına alınacak. Bakarsınız bir açıkları yakalanırsa, o zaman da kayıtları silmek için kullanılabilir. 🙂 Ne trajik..

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.