Telefona uzanmadan önce ne yapmalısınız?

TIME dergisinde okuduğum bir habere göre insanlar telefonlarını günde ortalama olarak 110 kere kontrol ediyorlarmış. Bu rakam bazıları için 900’a kadar ulaşabiliyormuş. Rakamın 900 olması demek, uyku süresince geçirilen vakit çıkarıldığında kalan zamanın her dakikası demek oluyor. 🙂 Umarım siz bu insanlardan değilsinizdir.

check_mobile

Durum böyle olunca insan kendine şu soruyu soruyor: Neden bu kontrol manyaklığı? Her dakika telefonu kontrol etmek bizi daha mı üretken kılıyor? Gelen mesajlara, epostalara anında cevap vermek gerçekten üretkenliğimizi artırıyor mudur?

Hiç sanmıyorum.

Tersine gelen mesajlar ve epostalar, her dakika ulaşılabilmenin verdiği bilinçaltındaki duygu çoğu insan üzerinde stress ve baskı yaratıyor ve bu nedenler insanların üretkenlikleri ve verdikleri cevaplardaki verimliliği ister istemez azaltıyor.

Son yıllarda artan ve yoğun şekilde kullanılmaya başlayan sosyal ağlar ve sosyal medya ürünleri, sahip olduğumuz bu kontrol istediğini daha da körüklüyor. Acaba kaçırdığımız birşeyler var mı diye düşünüyor ve çoğu zaman okuduğumuz olayların ve mesajların, bıraktığımızdan çok da uzak olmadığını görüyoruz. Sanal dünyadaki haberlerin ve olayların, gerçek dünyamızdaki haberlerden ve olaylardan daha önemli olabileceği hissine kapılabiliyor, bir nevi yapay bir bilgi kirliliği ile bombalanıyoruz.

Peki buna karşı ne yapabiliriz?

Aslında bir çok alternatif var ama hepsinin uygulaması kararlı olup olmamaya bağlı! Kararlı olup belli sınırlar çizin, telefonunuza bakmak için zaman aralıkları belirleyin ve hergün bu aralıkları biraz daha artırın. Elbette arama yapmak ve aramalara cevap vermek bu durumun dışında sayılmalı 🙂

Akıllı telefonlarla haşır neşir olan çoğu insan, takvimlerini ve yapılacak iş listelerinide telefonlarında tutmaya başlıyor. Belki bu noktada biraz eski kafalı olmaya çalışabilirsiniz, geleneksel yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin, bir ajanda ya da not defteri tutabilirsiniz. Böylelikle telefonunuza daha az vakit ayıracaksınız. Ajandanız ve not defterinizle beraber geçirdiğiniz sürede üretkenliğinizi de artacaktır. Bunun başlıca nedeni onunla başbaşayken sadece ona odaklanmanızdır, artık kirli ya da yanıltıcı bilgilerin dikkatinizi dağıtması da söz konusu değildir. 🙂 Aynı adımlar bilgisayarınızla çalışırken da geçerli.

Bugün başlayın, bir hafta sonra sonuçlarını benimle de paylaşın. İyi pazarlar.

Haber kaynağına göz atmak isterseniz: TIME

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.