iPhone 5s’in 64-bit işlemcisi ne işe yarar?

Apple EventÇoğu insan kendine soruyordur nedir bu 32-bit, 64-bit mimariler diye gerçi Türk halkının %90-95’lik bir kısmının bunu hiçbir zaman öğrenmeyeceğini de biliyorum. Bu daha iyi diyerek kullanacağını da 🙂 haksız değiller elbette ama kullandığınız cihazlar, araçlar hakkında biraz daha bilgiye sahip olmaktan kimseye zarar gelmez.

O zaman nedir bu 32-bit 64-bit hikayesi? En basit anlamıyla anlatmak gerekirse eğer klasik bir örnek vermek yerinde olur sanıyorum. Düşünün ki büyük bir süpermarkete gittiniz. Süpermarkette gişeler var siz sadece istediğiniz ürünlerin listesini veriyorsunuz, süpermarkette çalışanlarda bu ürünleri toplayıp size getiriyorlar. Burada iPhone 5s’in hafızasını süpermarket ve raflardaki ürünler olarak düşünebilirsiniz. 32-bit mimarili işlemciyi süpermarkette çalışan 32 kişi olarak düşünebilirsiniz. Aynı şekilde 64-bit mimarili işlemciyide süpermarkette çalışan 64 kişi olarak.

Süpermarkete girdiniz, gişedeki çalışana alışveriş listesini uzattınız. Alışveriş listenizde toplam 64 ürün mevcut. Eğer süpermarkette 32 işçi çalışıyorsa, ürünleri raflardan çekip getirmeleri için iki tur atmaları gerekecek. Her bir turda 10 saniye sürsün. 20 saniye sonra ürünler elinizde. Aynı işlemi 64 kişi çalışan süpermarkette ise tahmin ettiğiniz gibi 10 saniye sürecek. Elbette burda önemli olan atılan tur sayıları ve her bir tur için harcanan süre.

Listenizde 64 değilde 256 ürün olsaydı, 32-bit süpermarket size 80 saniyede hizmet verirken 64-bit süpermarket 40 saniyede hizmet verecekti, yani hemen hemen yarı yarıya sürelerde.

İşte iPhone 5s’in de çalışma prensibi bu şekilde, cihaz hafızadan verileri çekip karşınıza getirirken daha az süre harcayacak. 32-bit işlemcili cihazlar her bir saat çevriminde maximum 32 bit veri taşıyabilirken, 64-bit işlemcili cihazlar iki kat veri taşıyabilirler. Haliyle bu farkta cihazlarda hız, güç ve verimde artışı beraberinde getirir.

Umarım aradaki farkı anlamız için bu basit örnek faydalı olmuştur.

fotoğraf kaynak: apple.com

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.