An idea & FF.

Bu workshopda fast forward diye bi olay var. Komik aslında insanlara sadece 30 saniye veriyorlar, yaptıkları işleri ya da şu an üzerinde çalıştıkları konuları anlatmaları için. Konuşmacı 30 saniyeyi geçirirse bibibiip diye bir ses çıkıyor, gıcık verici bişi. Konuşmacıların çoğu 1-2 slayt gösterimi yapıyor.

İlginçlikler olmadı mı? Bi arkadaşımız yaklaşık 15 slayt falan göstermeye çalıştı. Başka bir amca, bi yırtılmış ve buruşmuş kağıt üzerine basılı bir eposta gösterdi, peşinden bir karikatür. Okumaya vakit bulamadım, ama kızmış yaptığım saygı değer araştırmayı nasıl 30 saniyede anlatayım diyordu. Haksız da değil. Herneyse benimde aklıma garip garip fikirler geldi.

Bende 30 saniyeye dahil olmak için sıraya girsem mi diye düşündüm. Şöyle bir merhaba der dönerdim? ya da dedim sıraya gireyim, sıra bana gelince herkesin önünden yürür, yoluma devam ederim? 😀 Komik olmaz mıydı? Herhalde sıkılmışım biraz. Ama an idea işte.

Akşama kadar risörç risörç, sunum sunum, akşamları pek bu konuları konuşasım gelmiyor ama bi araya gelmişken insanlarla bu fırsatıda kaçırmak istemiyorum.

Koltuklar gerçekten rahat neredeyse uyuyacağım. Ee hep ben konuştum, sizden naber?

Join the Conversation

2 Comments

  1. Ne konferansı bu? Konuyu merak ettim..
    30 saniyede yaptığın seyi anlatmak için oncesinde insanın bi 10-15 dakika hazırlık yapması gerekir herhalde. Ben gorsel bir seyler hazırlardım herhalde – mind mapping falan gibi.

    Gerci insanların birbirinin dusunce seklini anlaması cok zor oluyor – o da pek ise yaramayabilir…

  2. Bioinformatik. Aslında tam konferans degil workshop ama konferans gibi, yaklaşık 15 makale sunumu oldu. Hergün 30 kişide 30 saniyede hazırladıkları posterleri özetledi. Session adı zaten FastForward diye geciyor. Poster numaralarını veriyorlardı, yemek yerken falan insanlar geziniyor, posterleri inceliyorlar 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.