Teknolojide Bugün

Bundan sonra, teknolojide bugün diye özet geçeceğim günün içinde okuduğum haberlerden bir kaçını, bugün neler olmuş teknoloji dünyasında merak ediyorsanız başlayalım.

foursquare’i bilirsiniz, konum tabanlı uygulamalar arasında en yaygın olan sosyal ağ, işte o foursquare’de bugün bir ilk yaşandı. Hartsfield-Jackson Atlanta International Havalimanına (ATL) 1 milyonuncu check-in bugün gerçekleştirildi. Tebrikler.

Microsoft Windows Phone işletim sistemini artık Türkiye’de de az çok insanlar tanımaya başladılar. Özellik Nokia Lumia telefonlarının Türkiye cep telefonu pazarına girişiyle, Türkiye’de de alışıla gelmiş Windows kullanma geleneği cep telefonlarında da başladı sayılır. Bugün açıklanan bir araştırmanın rakamlarına göre mevcut Windows Phone piyasının %75’lik payı Nokia’nın elindeymiş. Bakalım önümüzdeki aylarda Android ve iOS platformlarına karşı ne kadar başarılı olacaklar. Kişisel görüşüm, başarılı olacaklar.

Artık dizüstü bilgisayarların hemen hepsinde entegre bir kamera var. Web konferansı, Skype call ya da Google Hangout yapmadığınız zamanlarda da bu kamera işe yarasın istemez misiniz? Bir web tasarımcısı düşünüp taşınmış ve bu kamerayı interaktif bir şekilde kullanmaya karar vermiş. Kamera kullanıyı izliyor, kullanıcı ekrana yakınlaştıkca, ekrandaki yazı boyutunu küçültüyor, uzaklaştıkça da büyütüyor. Böylelikle kullanıcı okuduğu ya da yazdığı yazıyı, hep aynı büyüklükte görüyor. İlginç hatta güzel bir fikir, nitekim yazının boyutunu değiştirirken daha “seemless” olması gerekiyor.

Aslında yukarıdaki haberin başlığını okuduğumda sanki bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarların karşına geçtiğinde, otomatik olarak yaş tespiti yapılıp ona göre farklı yazı boyutları ve simgelerinle karşılaşacaklarını düşünmüştüm. Bu da fena bir fikir olmazdı değil mi?

Yarın yani 12 Şubat’ta Apple CEO’su Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet Konferansında konuşacak, bakalım neler söyleyecek.

Geçen pazar Grammy Ödül töreni vardı, aralarda verilen reklamlarda ilk defa Google’ın cep telefonu pazarındaki en büyük silahlarından biri olan Nexus 4’ün reklamı yayınlandı. Reklamda Nexus 4 vardı ama sanki asıl verilmek istenen mesaj Google Now ve Google servisleri hakkındaydı. İzlemek isterseniz buyrun burada izleyin.

Bilmiyorum duydunuz mu? Ama Peeble diye e-Ink teknolojisini kullanan 7 gün pil ömrü olan iPhone ve Android cihazlara Bluetooth protokolünden bağlanabilen bir saat var. Bir KickStarter projesi olarak başlamıştı. 10.000$ istemişlerdi ancak 10.000.000$ ile desteklendiler 🙂 ve bu ayın başında seri üretime geçtiler. Saat ile telefonun belli özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz ve notificationları vb. saat ekranında görebiliyorsunuz. Bugün çıkan bir habere görede Apple araştırma laboratuvarları bu tip bir ürün üzerine kafa yordu. Bu böyle bir ürün yapacaklar demek değilmiş ama yine de bir büyük adım olsa gerek.

Windows Surface Tablet’in Pro versiyonu piyasaya sunulmuştu tam hatırlamıyorum ama bir kaç gün önceydi, yoksa bugün müydü? Tam emin olamadım ama bugün okuduğum bir haber cihazın tükendiğini yazıyor. 128GB hafızaya sahip versiyonda, tabletin teknik özellikleride oldukça iyi. iPad killer diyorlardı ama bakalım ne kadar kabul görecek.

Evet sevgili blog okurlar ya da kazara bu sayfaya gelenler ya da Google’dan beni aramış olanlar.. İşte bugünün önemli noktaları bunlardı. Umarım okurken sizde keyif aldınız bu da varmıymış yahu falan dediniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.