İngiltere Ziyareti

Bugün gazetelerde boy boy resimler var. Cumhurbaşkanımızın, İngiltere ziyareti, muhteşem karşılama, katılımcılar, öğlen yemekleri, kıyafetler, Kraliçe, Gül’ün yaptığı konuşma, ona katılan ve aynı görüşte olan İngiliz parlementerler.

Herşey çok pembe 🙂 bu çok çok olumlu hava olağanüstü olsa gerek ya da diyebiliriz ki gerçektende dışişleri ile ilgili stratejilerimiz saat gibi tıkır tıkır işliyor.

Bu arada Orgeneral’de, Cumhurbaşkanıyla beraber aynı İngiltere ziyaretine bulunuyormuş.

Milliyet’te yer alan AB konulu yazıyı görünce, içimden, acaba Avrupa’da İngiltere’de de konuşulmuş mu var mı İngilizce haber kaynağı? Bunu ararken, başka bir haber gözüme çarptı.

http://channel6newsonline.com/2011/11/uk-turkey-sign-military-cooperation-treaty/

Bu gezi esnasında Türkiye ile İngiltere arasında askeri birlik anlaşması imzalanmış, ama Türkiye’de ki hiçbir gazetede bu haberi göremedim. İşte bu haberden bir kaç satır.

Hammond and Akar met at the Ministry of Defense in London on Wednesday as Turkish President Abdullah Gül is on a three day state visit to the United Kingdom. The treaty signed by the officials aims to enable greater cooperation between the British and Turkish militaries.

“I was delighted to meet with General Hulusi Akar today, and to sign the Military Cooperation Treaty,” Hammond said following the meeting. “Turkey is an important ally of the United Kingdom, and as NATO partners we are bound by a pledge of collective defense. This bilateral Treaty will take our defense cooperation to a new level.”

Hammond said the British government appreciates the support Turkey provides to the NATO-led International Security Assistance Force (ISAF) mission in Afghanistan, as well as its contributions to the recent NATO operation in Libya. Turkey currently has more than 1,800 troops in Afghanistan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *